W ciągu całego życia jesteśmy narażeni na ryzyko zachorowania różnego rodzaju. Choroby kości także nie są rzadkością. Szkielet to nie tylko umożliwający ruch element organizmu ludzkiego.
Tworzące go kości zawierają składniki mineralne, i pomimo, że cyklicznie odnawiają się to są atakowane przez chorobę. A ta może mieć genezę odmiennego rodzaju. Do najczęstszych należą przyczyny: o charakterze dziedzicznym, wynikające z niedoborów witamin i minerałów, wywołane zmianami w układzie hormonalnym oraz związane z przemianą materii, a także nowotworowe. Z wiekiem wzrasta prócz tego ryzyko wystąpieniem zrzeszotnienia kości.
stabilizujacy plecy głowę
Stan ten może prowokować zwiększoną łamliwość kości. Początkowe fazy rozwoju schorzenia wielokrotnie są ignorowane, a odczuwany charakterystyczny dla osteoporozy ból – zlekceważony. Niestety, gdyż najbardziej satysfakcjonujące efekty pozwala uzyskać wcześnie podjęte leczenie. Niezwykle ważne jest jednak głównie prowadzenie działań z zakresu profilaktyki. Wówczas nawet w starszym wieku będziemy mogli czerpać radość ze sprawności. Do konkretnych elementów profilaktyki zaliczamy: systematycznie wykonywane ćwiczenia ruchowe oraz odpowiednią, obfitującą w minerały oraz witaminy dietę. Dobrym rozwiązaniem będzie też monitorowanie wagi, jako że nadmiar kilogramów ma wyniszczający wpływ na kościec.